esmaspäev, 25. august 2014

Ohutut kooliteed algaval õppeaastal






Algav uus kooliaasta toob ärevust kõigile, nii õpetajatele, õpilastele kui ka lastevanematele. Iga laps peaks teadma, kuidas kõnniteel liikuda, kuidas tänavat ületada, mida kooliteel jälgida ja veel palju muud vajalikku. Eriti meeldejääv on see päev aga neile, kes esmakordselt oma kooliteed alustavad.  Kui sinugi laps kuulub nende sekka, kes tänavu 1. septembril oma kooliteed alustavad, küsi endalt kas oled teinud kõik endast oleneva, et tutvustada lapsele turvalist kooliteed. Lastele tuleb lastevanemate poolt selgeks teha tulevane koolitee ja selgitada ohte kooliteel. Mõistlik oleks lapsega enne kooli algust koolitee läbi käia ja tutvuda erinevate liiklusoludega. Valida lapse jaoks ohutuim koolitee. Käige iga päev sama teed mööda ja vältige kiirustamist ning jälgi, kuidas laps liikluses toime tuleb. Tuleta meelde, et laps käituks korraliku jalakäijana. Ülimalt oluline on vaadata enne teeleastumist vasakule, paremale ja uuesti vasakule ning juhul kui kõnniteed pole, liikuda vasakpoolsel teepeenral
Sõiduteed peab üldjuhul ületama ülekäigurada kasutades ja veenduma, et autojuht on ikka eelnevalt jalakäijat märganud. Vali välja koht, kust laps tänavat ületama hakkab. Ära kunagi astu tänavale pargitud autode vahelt või põõsastest. Ületa tänavaid ristmike juures.Võimalusel kasuta alati ülekäiguradu.
Siinjuures tuletan  lastevanematele meelde, et nad kooli esimesel päeval oleksid ka ise eeskujuks oma lastele, kuna lapsed õpivad käituma lapsevanemaid jäljendades.
Seega on iga täiskasvanud inimese kohus anda teedel-tänavatel liigeldes lastele väärivat eeskuju. Usun et parimaks tunnustuseks lapsevanematele on see, kui hommikul kooli saadetud lapsed sealt õhtul tervelt ja õnnelikena koju jõuavad. Kuna peale suvepuhkust ei oska paljud koolilapsed ja eriti algklasside õpilased hinnata liiklusest tulenevaid riske.
Kui koolimaja asub kodust pisut kaugemal, on jalgratas tore abimees, millega laps ise kiiresti kooli jõuab. Siiski tasub ka jalgrattaga liiklemisel meeles pidada mõningaid olulisi liiklemisreegleid, mis suurendavad oluliselt väikese ratturi turvalisust ei ole liiast need koos üle vaadata. Rattakiiver pähe, vaadake koos ratta seisukord üle ja  kanda eredaid riideid või helkuritega turvavesti.
Autojuhid peaksid kooliaasta alguses arvestama, et koolilaps ei oska vaadelda liiklust, näha ohtlikuks muutuda võivat sõidukit või hinnata selle sõidukiirust. Lastele on väga iseloomulik üle tee jooksmine. Väga ohtlik on lapse teele kiirustamine tee ääres seisvate sõidukite varjust, sest sõidukijuht ei näe autost kasvult pisikest last. Liiklusõnnetuste vältimiseks tuleb last igal juhul harjutada enne sõiduteele astumist seisma jääma ning veenduma, et pole lähenemas sõidukeid, mis ei jõuaks peatuda.
Õige pea on käes ka sügisene pimedus ja selleks ajaks tuleb kõikidel jalakäijatel end varustada helkuri või muu helkurvahendiga riiete või koolikottide küljes.  Helkur tuleb riietele kinnitada nii, et see oleks nähtav võimalikult mitmest suunast. Kuna maanteel peab kõndima vasakpoolsel teepeenral, siis tuleb siis tuleb rippuv helkur paela ja haaknõelaga kinnitada enda riiete paremale, sõiduteepoolsele küljele, näiteks tasku serva külge nii, et helkur jääb rippuma umbes põlve kõrgusele. 
Loodetavasti on paljudele esimesse klassi minejatele eelpool mainitud teadmised juba selged. Ärgem unustagem  kiita oma last iga kord, kui ta on liiklusohutuse seisukohast õigesti käitunud.
Hea lapsevanem soovitan koolitee läbi käia koos lapsega, et välja selgitada kõige ohtlikumad kohad ja õppida neid vältima. Ilusat koolitee algust ja turvalist kooliteed!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar